Kupujete auto a chybí vám hotovost?

Nemáte hotovost, ale rádi byste nové auto? Nevadí. Úvěrové a leasingové společnosti svádí litý konkurenční boj o klienty. U většiny prodejců (jak nových, tak ojetých aut) navíc můžete využít možnost sjednání půjčky přímo na místě. Nezapomeňte však na to, že kývnout na první nabídku se nemusí vyplatit!

Rozdíly v úrocích bývají velké

Většina prodejců aut sice nabízí zajímavé podmínky, a to především díky velkému objemu zprostředkovaných služeb, ale přesto se vyplatí objektivní porovnání s konkurencí. V praxi mohou být rozdíly v úrocích velké – často v rozmezí 10 až 20 %.

V případě úvěru ve výši 300 tisíc korun může rozdíl v měsíční splátce činit i více než 2 tisíce korun. V rámci pětiletého splácení se klient přeplatí i o více než 100 tisíc korun. Lepší podmínky úvěru tak znamenají značnou úsporu nákladů.

uver_01

Zákon je na věřitele tvrdý, přesto ho obchází

Díky novele zákona, která proběhla v roce 2013, již úvěrové společnosti nemohou inkasovat poplatky za předčasné splacení úvěru a zároveň si neúčtují poplatky za vedení úvěrového účtu. Mimo to se nemusíte obávat „mlžení“ o úrokové sazbě a RPSN, výši a počtu splátek a všech dalších podstatných informacích. Pokud vám úvěrová společnost nenaservíruje tyto údaje jako na stříbrném podnose, rozhodně nic nepodepisujte a najdete si jiné financování. Věřitel je také povinen informovat spotřebitele o jakýchkoliv změnách, a to v přiměřeném předstihu.

V praxi se některé úvěrové společnosti snaží zákony obcházet a i nadále si účtují naprosto nesmyslné částky – například za sjednání úvěru. Jednou z praktik je soustředění pozornosti zákazníka na nízkou splátku a odvádění pozornosti od vysokého poplatku za vyřízení půjčky. Jedinou možnou cestou k nejvýhodnější půjčce na auto je již zmíněné srovnání několika úvěrů.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: