1.7.2018
Kategorie: PR

Kde najdete nejnebezpečnější zatáčku v Česku?

Některá místa na silničních komunikacích jsou mnohem nebezpečnější než ostatní. Ale existuje i pár takových, které nehodovostí převyšují průměr tak výrazně, že nad tím zůstává rozum stát. Podle odborníků z centra dopravního výzkumu je nejrizikovější zatáčkou ta u obce Pšov na Podbořansku na silnici první třídy s číslem 27.

Že je levotočivá zatáčka u obce Pšov nebezpečná, poznáte hned na první pohled. Ne nadarmo je na ní nalepená reklama na odtahovou službu. A pokud se porozhlédnete v bezprostředním okolí silnice, najdete poměrně dost odlomených náhradních dílů a úlomků. Tyto artefakty jsou pozůstatkem nespočtu nehod, které se v zatáčce v průběhu minulých let odehrály.

Nebezpečné situace jsou v ostré zatáčce na denním pořádku, a to především v průběhu zimy, kdy je povrch silnice namrzlý. Vozidla jedoucí směrem od Plzně se často dostávají do protisměru a ohrožují tak protijedoucí řidiče.

Mnohá auta zároveň nedodržují maximální povolenou rychlost a brzdí na poslední chvíli. To je nebezpečné především v případě zledovatělé či vlhké vozovky. Jízda vyšší rychlostí musí zákonitě skončit nehodou.

Na zhruba 200 m dlouhém dopravním úseku bylo v letech 2012 – 2014 evidováno 38 dopravních nehod. Jedná se přitom pouze o nehody nahlášené – ve skutečnosti se jich odehrálo mnohem více.

V minulých letech se však situace mírně zlepšila. Podle odborníků z firmy AZznačky, která zajišťuje prodej a pronájem dopravního značení, se tak stalo díky vylepšeným značkám. Původních 90 km/hod bylo sníženo na 30 km/hod a značky jsou navíc umístěny v žlutém signálním orámování – díky tomu jsou takřka nepřehlédnutelné. S ohledem na ceník dopravního značení je přitom zřejmé, že nešlo o vysokou investici – kdyby orgány učinily příslušná opatření ještě dříve, statistiky by byly mnohem přívětivější.

Dalším bezpečnostním prvkem jsou mírně zvýšené bílé příčné pruhy na vozovce, které řidiče upozorňují pomocí vibrací.

Nezbývá než doufat, že se v budoucnu zatáčka své špatné pověsti zbaví a k nehodám již nebude docházet tak často jako nyní.

Zdroj fotografií: panorama mapy.cz.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: