19. července 2017
Kategorie: Praktické rady

Každý pátý řidič špatně vidí, nepatříte mezi ně?

Mnoho lidí trpících vadou zraku tento svůj problém ignoruje a zasedá do automobilu bez brýlí či kontaktních čoček. To je ovšem velmi nebezpečné a to dokonce natolik, že se jízda takovéhoto člověka dá srovnat s jízdou osoby, která před usednutím za volant požila alkohol či jinou drogu.

Každý pátý řidič v Česku má vadu zraku a neví o tom. To je skutečně velmi vysoké číslo, které je navíc umocněno procentuálním průměrem osmi procent lidí ze všech řidičů, kteří mají dokonce tak závažnou vadu, že by za volant neměli vůbec usedat.

Jen loni z důvodu nekompenzované vady zraku zemřelo na českých silnicích 114 lidí, což je 14% z celkového počtu všech usmrcených za rok 2016. Martin Farář z Besipu k tomu dodává: „Zjišťujeme, že na českých silnicích jsou řidiči, kteří špatně vidí. Řidič bez oční korekce je schopen rozeznat chodce na 200 metrů, ale u řidičů s problémy s viděním či očními vadami se vzdálenost může snižovat až na 50 metrů“.

Často přehlížený problém

Mezi nejčastější oční vady pak patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, který způsobuje nepřesné zaostřování světla na silnici. Podle odborníků je zhoršená ostrost vidění taková, která se pohybuje pod 70%. Ti, kteří mají tuto hranici dokonce pod 50%, by za volant vůbec usedat neměli.

Každý řidič má ze zákona povinnost dvou očních vyšetření u odborníka a to při žádosti o vydání občanské průkazu a při dosažení věku 65 let. Mnoho lidí však podle odborníků řeší potíže mnohem později. Nejlepší je chodit na pravidelné kontroly, aby byl problém podchycen co nejdříve, popřípadě aby byl zrak podroben správné korekci. Pokud máte i vy určité pochybnosti, určitě si na kontrolu dojděte. Neděláte to totiž jen pro bezpečí své, ale i pro bezpečí všech účastníků dopravního provozu, kterým by se vaším zapříčiněním mohlo něco stát.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: