12.1.2017
Kategorie: PR

Jaké jsou výhody a nevýhody alternativních paliv?

Jakým způsobem nahradit naftu a benzín? Je všeobecně známo, že automobilový průmysl patří celosvětově mezi velké znečišťovatele životního prostředí. Proto se výrobci už léta zabývají myšlenkou na alternativní paliva. Která jsou perspektivní i pro budoucnost a zavedla se na trhu?

Důraz na emise a cenu ropy

Jednoznačným důvodem, který mluví pro využití alternativních paliv je množství skleníkových plynů, které se neustále dostává do ovzduší. Také je snaha zavádět paliva, která je možné vyrobit z obnovitelných zdrojů. Prim tedy v tomto případě hraje hlavně ochrana životního prostředí před emisemi a zároveň také ekonomika, snaha o zlevnění paliv. Cena nafty i benzínu je totiž samozřejmě závislá na ceně ropy.

01_paliva_01

Jaká alternativní paliva se nabízejí?

  • LPG, tedy propan
  • CNG, stlačený zemní plyn
  • Etanol E85
  • Elektřina

Výhody a nevýhody paliv

Nevýhodou propanu je skutečnost, že i tento plyn je produktem, který vzniká při zpracování ropy nebo zemního plynu, takže se sem samozřejmě promítne i vývoj cen ropy na světových trzích. Nepochází také z obnovitelného zdroje. Ovšem produkuje méně emisí.

Stlačený zemní plyn má minerální původ, takže ho ceny ropy nemohou nijak ovlivnit. Plusem je i menší množství emisí a nižší cena. Přestavba vozu na tento typ paliva je ale poměrně nákladná a síť čerpacích stanic zatím malá.

Ethanol E85 se uplatňuje v příměsi s benzínem. Pochází sice z obnovitelných zdrojů, což je výhodou, ale na druhou stranu se v etanolových emisích objevují škodlivé aldehydy.

01_paliva_02

Další možností je pohon vozů elektřinou. Dopad tohoto pohonu na životní prostředí závisí na tom, jestli se elektřina vyrábí z fosilních paliv (uhlí) nebo z obnovitelných zdrojů. Celkově se dá říci, že zřejmě největší budoucnost mají nyní hybridní vozy, které kombinují různé typy pohonu, například benzín/elektřina či zemní plyn.

Jestli máte zájem o auto s alternativním pohonem, podívejte se na auto bazar.

Přečtěte si také: Ford chystá vozy Model E, vyrábět se budou v Mexiku, BMW připravuje nové vozy řady 8.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: