Jak správně vybrat helmu na motorku?

Pořídili jste si svou první motorku a chystáte se na nákup základního vybavení, bez kterého se při jízdě neobejdete? V tom případě vás možná zaskočí neuvěřitelně bohatá nabídka výrobků, které se již na první pohled v mnoha ohledech liší. My vám prozradíme, jak vybrat helmu, která je naprostým základem moto výbavy. V článku se dočtete o hlavních rozdílech jednotlivých typů helem a několik praktických tipů, jak peníze utratit co možná nejlépe.

Helmy na motocykl lze rozdělit na základě různých kritérií. Například podle typu motocyklu a frekvence využití helmy, případně podle množství finančních prostředků, které jste ochotni do helmy investovat.

Helma podle způsobu využití

V souvislosti s využitím se helmy rozlišují na on-road a off-road. V obou kategoriích natrefíte na uzavřené (integrální) a otevřené varianty. Pro jízdu v terénu pak motokrosovou přilbu s brýlemi nebo enduropřilbu.

helma_01

Integrální, nebo vyklápěcí helma?

Motorkáři se často nemohou rozhodnout mezi klasickou integrální a vyklápěcí helmou. Vyklápěcí varianta nabízí lepší komfort, lépe se nasazuje a hodí se pro brýle – nedají na ni dopustit zejména cestovatelé. Nevýhodou je vyšší hmotnost a cena.

helma_02

Za co si připlatit?

Helmy na motorku se pohybují v různých cenových relacích. Cena závisí na typu helmy, materiálu, funkčnosti a výbavě. Dražší helmy bývají pevnější, lehčí, mají lepší aerodynamiku a v neposlední řadě i designové zpracování.

Levnější helmy mají většinou horší aerodynamické vlastnosti, což znamená horší stabilitu při rychlostech nad cca 100 km/h. Při delších cestách je naklánění nepříjemné a nadměrně zatěžuje krční svaly.

Zaměřte se také na ventilaci, která zajišťuje přísun čerstvého vzduchu a odvětrávání během parného počasí. Dražší helmy mají mimo výstupu v přední části také otvory v zadní části. Ideální je, když lze otvory regulovat.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: