Jak správně skladovat zimní pneumatiky?

V období od 1. dubna mají zimní pneumatiky pohov. Pokud však mají dobře sloužit i v následující sezóně, musíte se o ně adekvátně postarat. Připravili jsme pro vás několik základních pravidel, kterých byste se měli držet!

Pneumatiky očistěte a ošetřete

Před uskladněním zbavte pneumatiky nečistot, zejména zaseknutých kamínků. Buďte opatrní a nepoužívejte ostré předměty. Vhodné nejsou ani agresivní čisticí prostředky a vysokotlaká myčka. V podstatě si vystačíte jen s kusem hadru, teplou vodou a trochou jaru nebo mýdla. Po očištění můžete pneumatiky ošetřit vhodně zvoleným přípravkem, který zabrání puchření a prodlouží životnost.

pneu_01

Jednotlivé kusy označte

Před uložením vezměte do ruky speciální fix a pneumatiky řádně označte. Zaznamenejte si na ně, na které části vozu byly montovány a jejich směr otáčení. Při přezouvání budete mít jasno v tom, jak pneu prohodit.

Kde a jakým způsobem skladovat?

Pneumatiky sice nejsou nijak náročné na prostředí, ale přesto byste je měli uskladnit na suchém, chladném a tmavém místě. Tedy ve sklepě nebo v garáži, kde není příliš vlhký vzduch. Pneumatiky nesmí být ve styku s látkami, které by mohly zapříčinit poškození (benzín, olej, chemikálie a ropné produkty).

pneu_02

Pokud pneumatiky ledabyle pohodíte, mohly by se deformovat a nenávratně poškodit. Máte-li k dispozici speciální stojan, využijte ho!

Pneumatiky bez ráfků můžete umístit na zem, ale vždy na běhoun a nikoliv na bok. Jednou za měsíc je pootočte o cca čtvrt otáčky, aby nedošlo k deformaci.

Pneumatikám s ráfky se nejlépe daří na hácích nebo na vodorovné tyči, kde nečelí zbytečnému tlaku. Nemáte-li tuto možnost, postavte je na sebe. Jednou za čas prohoďte jejich pořadí, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování některých kusů. A nezapomeňte je nahustit a čas od času zkontrolovat tlak.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: