4.1.2016
Kategorie: Praktické rady

Jak snížit spotřebu auta v zimě?

Během zimy stoupá průměrná spotřeba i o několik litrů. Auto si vezme více kvůli studeným startům, naplno zapnutému topení, vyhřívání sedadel, rozmrazování skel i kratším cestám po městě. Existuje však několik způsobů, jak spotřebu auta snížit a dosáhnout tak nemalé finanční úspory.

1. Motor by neměl běžet naprázdno

Klasická scéna – nastartujete a až poté seškrabujete led z oken. Motor mezitím běží naprázdno… Mnohem úspornější je vyjet ihned po nastartování a studený motor prvních pár kilometrů nevytáčet do vysokých otáček. Díky tomu se současně s ostatními částmi auta zahřeje na provozní teplotu výrazně rychleji.

2. Námraza nemá na autě co dělat

Vyjet přece můžete i se zamrzlým autem – stačí, když seškrábete přední sklo. Pak jen stačí zapnout všechny vyhřívací systémy, které se postarají o zbytek… Tato pohodlná možnost však není příliš úsporná. Jednotlivé spotřebiče zvyšují spotřebu paliva, a proto je lepší, když většinu námrazy odstraníte manuálně.

003_spotreba

3. I v zimě záleží na tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je obecně podceňovaný aspekt, který má vliv na spotřebu a ovladatelnost vozu. Během zimy byste měli pneumatiky kontrolovat častěji, a to z důvodu lepší přilnavosti k vozovce. Jízdou na podhuštěných pneumatikách riskujete nehodu!

4. Nejezděte zbytečně se střešním boxem

Máte na autě prázdný střešní box, který s sebou vozíte jen tak pro parádu? Sundejte ho a pozorně sledujte údaje o spotřebě na palubním počítači. Příjemné překvapení v podobě snížení spotřeby až o 40 % hovoří za vše…

5. Za všech okolností předvídejte

V zimě (ale ani po zbytek roku) byste neměli jezdit stylem „plyn-brzda-plyn“. Nejenže zvyšujete riziko nehody, ale navíc i spotřebu auta. Plynulou jízdou a předvídáním chování ostatních účastníků provozu dosáhnete nemalé úspory paliva.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: