13.10.2019
Kategorie: PR

Jak skladovat zimní pneumatiky, aby se nezkrátila jejich životnost?

Mnozí majitelé motorových vozidel si se skladováním pneumatik hlavu nelámou. Bez mrknutí oka je umístí tam, kde je pro ně jen trocha místa, a nechají je ležet až do chvíle, kdy jim počasí nakáže přezout. Pak se nestačí divit, že jim pneumatiky nevydržely ani z poloviny výrobcem udávané životnosti. Přitom stačí dodržet několik základních pravidel.

Chcete-li, aby vám zimní pneumatiky vydržely co nejdéle, nenechávejte je volně ležet venku a nedávejte je ani na půdu nebo do dílny. Klíčové jsou také poloha umístění a péče, kterou jim dopřejete poté, co automobil přezujete na letní gumy.

Než pneu uskladníte, vyčistěte je a vysušte

Začněme popořádku. Jakmile vozidlo přezujete na letní pneumatiky, zimní důkladně očistěte. Použijte vodu, čisticí prostředky a kartáče. V průběhu zimních měsíců se na nich nahromadí spousta nečistot – všechny musí pryč. Absence nečistot přispívá k prodloužení životnosti, a navíc se vám bude s čistými pneumatikami mnohem lépe manipulovat.

Až zimní pneu očistíte a vysušíte, uložte je do dostatečně silného igelitového pytle. Vysušení rozhodně nepodceňujte, jinak hrozí vznik plísní. Někteří motoristé dokonce při skladování používají vakuové pytle, které slouží jako prevence před nežádoucím vysušováním maziva na discích.

Kde a v jaké poloze pneumatiky skladovat?

Poloha skladování pneumatik závisí na tom, zda jsou s ráfky, nebo bez nich.

Vzhledem k tomu, že pneumatikám škodí UV záření, je na místě uskladnění na tmavém místě bez přístupu přirozeného světla, optimálně při teplotě 10 – 15 °C. Proto není moudré gumy umístit ven, kde materiál degraduje působením ultrafialového záření a vyšších teplot. V domácí dílně zase hrozí zanášení nečistotami (nejsou-li pneumatiky umístěny v igelitových pytlích) a nevyhovuje jim ani zpravidla vyšší teplota než výše uvedené rozmezí.

Kde tedy zimní pneumatiky skladovat? Máte-li je možnost umístit do pravidelně větraného sklepa, udělejte to.

Životnost zimních pneumatik může výrazně zkrátit také blízký zdroj ozónu (elektromotor, fluorescenční lampa apod.).

Co se týče ideální polohy pneumatik s ráfkem, můžete je zavěsit nebo položit na sebe. Nestavějte je vedle sebe.

Pneumatiky bez ráfku naopak nevěšte na háky ani nepokládejte vedle sebe. Postavte je vedle sebe a jednou za čas pootočte.

Staré nevyhovují? Neriskujte a pořiďte si nové

Ať už z důvodu nesprávného skladování nebo přirozeného stárnutí, pokud vaše loňské zimní pneumatiky evidentně nejsou ve stoprocentním stavu, poohlédněte se po nových. Kvalitní obutí s vynikajícími vlastnostmi vás nemusí vyjít draze – skvělý poměr ceny a kvality nabízí například dezény značky Barum. Konkrétně model Barum Polaris 5 využívající špičkové technologie prémiového Continentalu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: