6.6.2018
Kategorie: Automobily

Jaguar I-Pace: pořádně elektrizující šelma

Britská automobilka Jaguar představila svůj nejnovější produkční výtvor jménem I-Pace. Jedná se o první čistě elektrické SUV této značky.

Jedinečné elektrické SUV

Novinka se nám představila již v roce 2016, ještě coby stejnojmenný koncept. Jaguár nyní představil finální produkční verzi, která je prvním elektrickým SUV této automobilky. Co můžeme od prvního elektrického jagoše očekávat?

„Zatímco ostatní o budoucnosti mluví, my ji budujeme. Ignorovali jsme zažitá pravidla a vytvořili čistě elektrický Jaguar I-Pace. Žádné výfukové plyny, žádné emise, žádný CO2 ani pevné částice. Výrazně se tak přibližujeme naší vizi o čisté, bezpečné a udržitelné budoucnosti,“ uvedl k představení nového vozu Dr. Ralf Speth, CEO Jaguar Land Rover.

Speth správně poznamenal, že Jaguár nevycházel při stavbě I-Pace z žádného již existujícího modelu a musel tak všem plánovat naprosto od nuly. Automobil se  může pochlubit bateriemi o kapacitě 90 kWh, které slibují dojezd až 480 kilometrů na jediné nabití. S rychlonabíječkou se navíc baterie dobijí na 85 % za tři čtvrtě hodiny a jedno nabití. Čtvrt hodina s Jaguarem zapojeným do sítě pak vystačí na dojezd jednoho sta kilometrů. Nabíjení v domácích podmínkách zabere zhruba 10 hodin.

Stylový a přesto dynamický

Každá z náprav má svůj elektromotor, které dohromady dávají výkon 294 kW. To potěší milovníky ostřejší jízdy, stejně jako zrychlení vozu z nuly na sto za 4,8 sekundy. Automobil je extrémně lehký a to díky karoserii, která je celá z hliníku. Baterie jsou rozloženy mezi náprava a díky touto řešení a postavení motorů má rozvržení hmotnosti vozu ideální poměr 50:50.

Design vozu je velice atraktivní a stylový. Napomáhá mu především pomalu se svažující střecha do stylu kupé a zaujme i řešení přední masky vozu, která je opatřena lamelami. Ty se otevírají či zavírají podle toho, zda je potřeba automobil chladit, nebo přispívat k aerodynamice vozu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: