Fakta a mýty o dieselových automobilech

Nemůžete se rozhodnout mezi „benziňákem“ a „dízlem“? Obojí má svá pro i proti, ale mezi neznalými motoristy se šíří množství polopravd a mýtů. Prozradíme vám, v čem se zájemci o dieselové motory nejčastěji pletou a zároveň i některá fakta, která těmto pohonným jednotkám nelze upřít.

Diesel nemá lepší akceleraci

Láká vás vysoká hodnota točivého momentu v nízkých otáčkách? Ve skutečnosti dieselové motory negarantují lepší zrychlení. „Krouťák“ má takové hodnoty kvůli specifické převodovce – je poskládána s výrazně delším odstupňováním. Výsledná síla může být nakonec nižší než v případě benzínu. I dieselové automobily mohou mít oslnivé zrychlení, ale benzinovým se nevyrovnají.

diesel_01

Diesel nemusí mít výrazně nižší spotřebu

S dieselovým motorem samozřejmě ušetřit můžete, ale ne vždy. Budete-li většinu cest absolvovat po městě a nikoliv po dálnici, kde se lze pohybovat konstantní rychlostí, úspora nebude nijak oslnivá. Pokud pojedete „nadoraz“, ve finále zaplatíte za pohonné hmoty téměř stejnou částku jako v případě benzínu.

I diesel vás může nečekaně zradit

O dieselových motorech se traduje, že jsou mnohem spolehlivější než benzinové motory. Ve skutečnosti záleží na způsobu jízdy. Citlivou částí dieselového motoru je turbodmychadlo, které choulostivě reaguje na změny zatížení a teplot. Pořídíte-li si auto na naftu jakožto dálniční křižník, pravděpodobně vám bude spoustu let věrně sloužit. Pokud budete jezdit pouze po městě, zanedlouho budete řešit nepříjemné opravy.

diesel_02

Proč si dieselový motor pořídit?

Možná jste nabyli dojmu, že diesely nemohou benzinovým motorům konkurovat. Ani to ovšem není pravda. Dieselové automobily jsou ideální pro delší cestování napříč republikou či Evropou a stejně dobře poslouží jako (téměř) neúnavné muly pro přepravu většího množství nákladu. Zároveň si dobře drží cenu jako ojetina.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: