27.2.2019
Kategorie: Praktické rady, Videa

eCall, zachránce života, o kterém jste možná ani nevěděli

Věděli jste, že od dubna minulého roku musí být povinně každý nově vyrobený homologovaný vůz vybaven systémem eCall? Víte k čemu slouží?

Technologie zachraňující životy

Tento systém zajišťuje v případě nehody tísňové volání a novinka má jen u nás na svědomí již několik zachráněných lidských životů.

Důkazem je nehoda, která se odehrála 15. ledna tohoto roku ve 4 hodiny ráno u Hořic na Šumavě. Došlo zde k nehodě osobního vozu Škoda Kodiaq, při které byl řidič těžce zraněn a následně transportován vrtulníkem do českobudějovické nemocnice na traumatologické oddělení.

Pomoc řidiči však nepřivolal nikdo z projíždějících, nebo snad sám řidič, ale postaral se o tom systém eCall. Můžeme jen odhadovat, jak by celá nehoda dopadla, kdyby řidič neměl tento systém ve voze a jeho život by závisel na tom, zda by některý z ostatních řidičů projížděl v této ranní hodině takovým místem. „Vozidlo, které je vybaveno technologií k přivolání pomoci při dopravní nehodě, vyslalo signál na linku 112 a na základě toho byly k nehodě vyslány všechny složky IZS,“ popsala tisková mluvčí Česko krumlovských policistů Lenka Pokorná.

Jak to funguje?

Systém je povinnou výbavou všech nově homologovaných automobilů od 1. dubna 2018. Vůz obsahuje GNSS jednotku s vestavěnou SIM kartou a hlasovým telefonem. Toto zařízení zajistí spojení s operátorem v momentě, kdy je stisknuto SOS tlačítko, popřípadě dojde k silnému nárazu. Pracovník operačního střediska obdrží veškeré důležité informace, jako je poloha vozu, jeho typ, pohonná jednotka a také počet osob ve voze.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: