Co byste měli vědět o pneumatikách na motorku?

Vhodně zvolené pneumatika patří k základním kamínkům v mozaice kvalitní jízdy. Zcela zásadním požadavkem by měla být skvělá přilnavost. Pomineme-li neustále omílané bezpečí, pak stojí za zmínku také nemalá částka za opravu stroje, který kvůli špatnému obutí „upadl“. Úspora za starou ojetou pneumatiku se rázem vypaří jako pára nad hrncem….

Jak je to s životností pneumatik na moto?

Životnost pneumatik na motorku závisí na několika faktorech. Podstatný je způsob a místo skladováníneobuté pneu se skladují nastojato, obuté na ráfcích naležato. Nemají rády UV záření a vlhko, takže je skladujte na tmavém a suchém místě. Výrobci většinou udávají životnost neobutých pneumatik kolem čtyř až pěti let.

Je nebezpečné pneumatiky opravovat?

Pokud se díra objeví uprostřed běhounu, obvykle není problém ji opravit. Neopravují se díry na bocích – to by mohlo být nebezpečné. Předpokladem úspěšné opravy je návštěva pneuservisu, kde se o děravou pneumatiku postarají profesionálové. Dále pak díra menších rozměrů.

Největší riziko propíchnutí pneumatik je v mokrých podmínkách a za chladnějšího počasí, kdy guma nemá tak velkou odolnost vůči ostrým předmětům.

nehoda_motorky_01

Je možné motocykl opatřit pneumatikou jiných rozměrů?

Napadlo vás, že vyměníte pneumatiky za model jiných rozměrů? Širší pneumatiky by vašemu stroji jistě slušely… Jenomže výrobce rozměry neurčil jen tak pro nic za nic. Jízda na pneu jiných rozměrů navíc není legální, takže se v případě karambolu můžete dostat do pořádné šlamastiky.

Který profil pneu je ideální pro silniční motorku?

Pro progresivnější řízení a lepší stabilitu, což jsou na silnici nejžádanější vlastnosti, volte kulatý profil. Špičatý profil vám sice nabídne lepší přilnavost v zatáčkách a ostřejší řízení, ale jen za cenu horší stability v přímém směru.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: