3.8.2016
Kategorie: Zajímavosti

Čeští zákazníci mají rádi SUV. Zájem o MPV není tak velký

Největší český prodejce ojetých vozů, společnost AAA Auto, nedávno otevřel SUV Center AAA AUTO a během půl roku prodal více než 1000 terénních vozů. K nejžádanějším modelům dlouhodobě patří Kia Sportage, Volkswagen Tiguan a Hyundai iX35. K typickým zákazníkům patří ženy a rodiny s dětmi.

Generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová uvedla, že zřízení samostatné plochy pro segment vozů typu SUV bylo nevyhnutelné. Zájem o tyto vozy dlouhodobě roste a největší poptávka je ve větších městech. Jen v Brně se prodá průměrně 50 vozidel za měsíc.

Zájemci o SUV preferují manuální převodovku na úkor automatické, a to v poměru 3,5:1 ve prospěch manuálu. Nadpoloviční většina velkých aut disponuje úsporným dieselovým motorem. K nejprodávanějším barvám patří černá, šedá a v poslední době i stylová bílá, která je nejčastěji k vidění na rodinných vozech. Ředitelka „Áček“ doplnila, že i ona zvolila SUV, a to z důvodu vyšší bezpečnosti.

suv_01

K nejprodávanějším modelům patří Kia Sportage, která si v první polovině roku 2016 ukousla úctyhodných 11,2% z celkového objemu prodeje. Následoval Hyundai ix35 se 7,4 % a na třetím místě se umístila Škoda Yeti se 7,1 %. K oblíbeným SUV patří také Dacia Duster, Nissan Qashqai, Hyundai Santa Fe, Honda CRV a Volkswageny Tiguan a Touraeg.

Prodeji vévodí asijské značky v čele se SUV Hyundai, Kia a Nissan. S několika procentním odstupem se v žebříčku TOP5 umístila Škoda a VW.

Nejlevnější SUV, které se v brněnské prodejně SUV Center AAA AUTO prodalo, byla postarší (podle prodejce stále spolehlivá) Suzuki Vitara za 39 tisíc Kč. Zákazníci však sahali i po luxusních kouscích. Za zmínku stojí prodej Cadillacu Escalade s šestilitrovým motorem z Hummeru H3 a prodej Lincolnu Navigator s minibarem a salónní úpravou interiéru. Aktuálně patří k neatraktivnějším vozům v nabídce Mercedes G500 Cabrio z limitované edice Final Editon. Vyrobeno bylo pouze 200 kusů, čemu odpovídá i cena ve výši 6 milionů korun.

Zdroje fotografií: Kia.com, Skoda-auto.cz.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: