Americké pick-upy nejsou tak bezpečné, jak jste si možná mysleli. V testu IIHS propadly

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení velkého auta, protože ve vás automaticky evokuje pocit bezpečí? Nejste sami – většina lidí zastává stejný názor. Jenomže „logické“ tvrzení v praxi nemusí platit, alespoň v případě některých amerických pick-upů. Podle nejnovější série testů IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) při nárazu na pevnou překážku obstál pouze Ford F-150 SuperCab. Za dobré výsledky si vysloužil ocenění „Top Safety Pick“. Zbylých devět konkurentů propadlo.

IIHS zahrnula do testu vozy Chevrolet Silverado Double Cab, Toyota Tundra Double Cab, GMC Sierra Crew Cab, Toyota Tundra CrewMax, Chevrolet Silverado Crew Cab, GMC Sierra Crew Cab a nechyběl ani populární Dodge Ram ve variantách Crew Cab a Quad Cab. Ten komisaři z IIHS vyhodnotili nejhůře.

Nejlepšího hodnocení se dostalo pick-upu Ford F-150 SuperCab, který jako jediný získal nálepku „Good“. Suverénně zvítězil ve všech sledovaných kategoriích, což automaticky znamená udělení známky Top Safety Pick. Hodnocení „Acceptable“ získaly vozy Sierra, Silverado a Tundra (verze s dvojitou kabinou). Druhé nejhorší hodnocení „Marginal“ získaly ostatní vozy.

auto_testy_01

Podle IIHS patří k největším nedostatkům ochrana levé nohy řidiče. Po nárazu do pevné překážky většinou došlo k výraznému posunutí levého kraje kabiny a poranění nohy řidiče. Právě tato disciplína byla kamenem úrazu většiny testovaných vozů a až na Ford F-150 pick-upy získaly nejhorší možné hodnocení „Poor“, což znamená špatnou ochranu.

V USA, kde se pick-up těší neuvěřitelné popularitě, výsledky crash testů prodeje neovlivní. O nedostatcích těchto velkých automobilů se již ví delší dobu. Jak se zdá, Američanům to příliš nevadí.

Na crash test Fordu F-150 se můžete podívat v následujícím videu. Pick-up se proti překážce řídil rychlostí 40 mp/h (cca 64 km/h).

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, ,