9.5.2018
Kategorie: Motorky

A nejdražším vydraženým motocyklem se stává…

Motocykly značky Vincent vždy patřily mezi to vůbec nejlepší, co je na dvou kolech k dostání. Nyní závodní stroj této značky překonal rekord v částce, za kterou byl vydražen.

Jedinečná značka

Motocykly, které nesou na nádrži logo společnosti Vincent sice produkovaly své stroje pouze v letech 1928-1955 s pauzou během druhé světové války. Ovšem dodnes představují jedny z nejlepších strojů na světě.

Za svou pověst vděčí především nejvýkonnějším modelovým řadám vidlicových dvouválců, které ve své době představovaly jedny z nejrychlejších motocyklů na světě. Právě vydražený model Series C Black Lightning z roku 1951 se stal hvězdou aukce v Las Vegas.

Tento motocykl začal být vyráběn v roce 1948 a vyráběl se až do roku 1952. Měl vzduchem chlazený OHV dvouválec s nejvyšším výkonem 52 kW, díky čemuž byl schopen dosáhnout rychlosti i 240 km/h, což předvedl v roce 1948 Rollie Free při rekordní jízdě v Bonnevilu. Tuto extrémní jízdu navíc vystřihl pouze v plavkách, kdy ležel na zadním blatníku motocyklu, který byl bez jakékoliv kapotáže, aby dosáhl co nejnižší hmotnosti spolu s co nejnižším odporem vzduchu.

Jedinečný kus

Vydražený motocykl pochází ze slavného rodu a je jedním ze 33 vyrobených kusů, ze kterých se dochovalo pouze 19 exemplářů. Tento konkrétní stroj byl postaven v roce 1951 a podílel se na něm australský jezdec Tony McAlpine, který si jej upravoval přímo v továrně podle svých představ a poté si jej odvezl do své rodné země.

Zde s ním již nezávodil a poté jej prodal Jacku Forestovi, který s ním havaroval. Během nehody nebyl příliš poškozen, ale šel k dalšímu majiteli, Jacku Erethovi, který jej vlastnil dalších 47 let. S tímto motocyklem vyhrál mnoho závodů a dokonce stanovil nový australský rychlostní rekord. Stroj nebyl nikdy příliš renovován ani upravován a tak se až do dnešního dne dochoval v téměř nezměněném stavu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: