26.10.2016
Kategorie: Automobily, Motorky, Zajímavosti

14 nejkrásnějších vozů a motocyklů z Art Deco éry 30. a 40. let

Co se týče vozů, dnešní doba je příliš zaměřená na výkon, cenu a praktičnost. Pokud si tyto atributy odmyslíme, ocitneme se na západě v období 30. a 40. let, která jsou často označována za éru Art Deco automobilů. Tehdy převládal opravdový styl a namísto zbytečně upnutých předpisů se automobilky zaměřovaly na krásný zdobený design a božský komfort uvnitř každého vozu.

Z tohoto období se zachovalo mnoho překrásných vozů, ale současné generace, jakoby na toto období zapomněly. Jedním z vášnivých obdivovatelů této éry je kurátor muzea, organizátor Pebble Beach a občasný přispěvatel pro AutoWeek, Ken Gross. Ten se letos zasloužil o jednu z největších výstav Art Deco vozů a motocyklů. Výstava proběhne od 1. října tohoto roku a bude trvat až do 15. ledna roku 2017. Na živo ji můžete v hlavním městě Jižní Karolíny, v Raleigh. Všechny vozy budou vystaveny v tamním muzeu umění (North Carolina Museum of Art).

Jedná se už o devátou výstavu, každoročně vždy probíhají v jiném městě i jiném státě. Ve 30. a 40. letech převládala zcela jiná mentalita, tenkrát byl zcela jiný pohled na ergonomii, vše směřovalo k přirozené kráse. Neexistovala omezení, nešetřilo se materiálem, cílem bylo vytvářet věci, které jsou praktické a krásné na pohled. V důsledku toho byla architektura, móda, parníky, železnice lokomotivy, elektrické mixéry a dokonce ořezávátka navržena se zcela specifickými prvky, které dnes jen tak nenajdeme.

Úžasné kousky, které budou k vidění, jsou pro Čechy něčím zcela neznámým, také u nás bylo mnoho podobných vozů, ale výstava tohoto druhu je unikátní i na západě, proto ji navštěvuje stále více lidí z celého světa. Ken Gross se snaží vybírat jen ty nejlepší kousky, aby byli všichni návštěvníci uchváceni. Na výstavě nebudou chybět skvosty jako Pierce-Arrow Arrow Silver, nejstarší Chryslery, ale i Cadillacy a mnoho dalšího. Pokud se na výstavu nedostanete, tak nezoufejte, 14 nejkrásnějších kousků z éry Art Deco si ukážeme níže. K některým chybí popis, ale třeba je vy sami poznáte.

 

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: